ZBAV SE AKNÉ ZEVNITŘ

27.10.2020

                             7 DENNÍ OČISTA PRO KRÁSNOU PLEŤ BEZ AKNÉ  



JAK TVOJE STŘEVA OVLIVŇUJÍ TVOJI PLEŤ 

Možná tě to překvapí, ale akné není jen onemocnění kůže. Pupínky, které vidíš na svém obličeji, mají kořeny hluboko v tvém těle. Cesta k jeho vyléčení vede přes několik základních kamenů, jako jídlo, spánek, pohyb, psychika, emoce a stres. Jedním z faktorů, které ovlivňují to, jak vypadá tvoje pleť, je právě tvoje trávení. V našem těle se vyskytuje více než 10 bilionů bakterií, které váží dohromady kolem 1,2 kg. Bakterií je dokonce až 10x více než normálních buněk! Většina těchto bakterií žije právě ve střevech. Bakterie žijící v našich střevech se souhrnně nazývají střevní mikroflóra. Tvoří ji až na 400 různých druhů bakterií, které jsou důležité pro naše celkové zdraví. Dvě třetiny našeho imunitního systému se nachází právě ve střevech!

  • Když střevní mikroflóra funguje správně, pak:
  • Pomáhá tělu vstřebávat živiny potřebné pro krásnou pleť
  • Chrání nás před viry, patogeny a špatnými bakteriemi 
  • Vytváří některé živiny - vitamín K a některé B vitamíny 
  • Předchází vzniku zánětu Podporuje správný metabolismus 

Pokud je střevní mikroflóra v rovnováze, pak spolu bakterie pracují ve vzájemné symbióze a přispívají k našemu dobrému zdravotnímu stavu. K problémům ale dochází v případě, že je tato rovnováha narušena. K tomu může dojít vlivem několika faktorů jako:

  • Užívání antibiotik 
  • Užívání hormonální antikoncepce 
  • Užívání léků typu ibalgin
  • Nadměrná konzumace sacharidů 
  • Infekce 
  • Chronický stres 
  • Nedostatek spánku 
  • Nedostatek některých vitamínů a minerálů  

Když je rovnováha narušena, zlé bakterie a mikroorganismy převládnou nad těmi hodnými a začnou způsobovat zdravotní potíže. Ve střevech převládnou především kvasinky, konkrétně kmen zvaný candida. Candida je patogenní druh kvasinek. Jedná se o kvasinku, která nejčastěji využije nerovnováhy střevní mikroflóry, aby se rozmnožila, a začne způsobovat zdravotní problémy, mimo jiné i akné. Nerovnováha bakterií může také způsobit narušení střevní stěny. Ze střeva se pak do krevního oběhu mohou dostávat toxiny. To vyvolá zánět, který může mít za následek i akné.

JAK FUNGUJE TATO OČISTA 

Naším cílem je zničit přemnoženou kvasinku a navrátit střevní mikroflóru zpět do rovnováhy. Abychom toho dosáhli, je potřeba: 

  • Vyhladovět kvasinku = přestat jíst potraviny, kterými se kvasinka živí. 
  • Zničit kvasinku = zaměřit se na potraviny a doplňky stravy, které ti pomůžou kvasinku zabít. 
  • Vymést kvasinku ven z těla = užívat rozpustnou vlákninu, která tělu pomůže zbavit se toxinů a mrtvých kvasinek. 
  • Dodat střevům prospěšné bakterie = užívat probiotika, která obsahují hodné bakterie, které se usídlí ve střevech, takže kvasinka nebude mít prostor.  

Tento proces může trvat měsíce, ale většinou stačí 3 až 4 týdny, abys viděla výsledky. Tato 7denní očista tu je pro to, aby ti poskytla všechny potřebné informace, nasměrovala tě na správnou cestu a pomohla ti začít. To, jestli se rozhodneš s očistou pokračovat i po těchto 7 dnech, je jen na tobě. Během 7 dní této očisty bys měla:

  1. Dodržovat stravovací plán: V následujících kapitolách najdeš tabulky, ve kterých jasně uvidíš, které potraviny bys měla vynechat a které naopak do jídelníčku zavést. 
  2. Užívat probiotika: A to buď ve formě tabletek nebo v podobě fermentovaných potravin, případně obojího zároveň. 
  3. Užívat protiplísňové doplňky stravy: Stačí si vybrat jeden ze seznamu, který najdeš v následujících kapitolách. Pokud ale plánuješ očistu držet déle, je lepší si jich zvolit víc a střídat je, aby si na ně (podobně jako na antibiotika) kvasinky nezvykly. 
  4. Užívat rozpustnou vlákninu: Podpořit tělo v detoxikaci a vyloučení toxinů a mrtvých kvasinek ven z těla  

1) STRAVOVACÍ PLÁN

V první řadě je potřeba přestat jíst potraviny, které má kvasinka ráda. Nejraději má sladké, cukr, pečivo, těstoviny, rýži a ovoce. Možná tě překvapí, že za to, že máš právě největší chuť na tyhle potraviny, může možná právě přemnožená kvasinka! V následující tabulce najdeš seznam potravin, kterým by ses po dobu očisty (ať už si zvolíš 7 dní nebo déle), měla vyhýbat. Jedná se o potraviny, které:

  • podporují množení kvasinek
  • zvyšují tvorbu kožního mazu
  • představují zátěž pro játra a trávení
  • způsobují zánět a přispívají k vzniku akné  

Nezapomeň, že většinu těchto potravin vylučuješ z jídelníčku jen na čas a po skončení očisty je můžeš znovu začít konzumovat (to platí třeba pro luštěniny, ořechy, houby, čaj, ovoce apod.). U některých potravin, jako je cukr, pečivo, alkohol, limonády apod. však doporučuju zvážit, zda je z jídelníčku nevynechat natrvalo

POTRAVINY, KTERÝM SE VYHÝBAT 

Cukr: Cukr, med, sirupy, čokoláda, sladkosti, rýžový sirup, javorový sirup, umělá sladidla, nektar z agáve, kokosový cukr, sladké nápoje apod. 

Průmyslově zpracované potraviny: Potraviny s dlouhým seznamem složení a ingrediencí 

Alkohol: Víno, pivo, tvrdý alkohol 

Obiloviny: Pšenice, žito, ječmen, oves, špalda, kukuřice, bílá rýže a výrobky z nich, tedy pečivo (včetně tmavého), těstoviny apod. 

Ovoce: Čerstvé ovoce, sušené ovoce, kompoty, džusy Výjimka: citróny, limety, avokádo, borůvky, ostružiny, maliny 

Houby: Žampiony, houby, lanýže 

Mléčné výrobky: Mléko, sýry, smetana, zmrzliny, tvaroh, lučina, podmáslí, zákys, kefír, jogurty, a to včetně bezlaktózových 

Uzeniny: Salámy, párky, lunchmeat apod. 

Ořechy: Kešu, arašídy, pistácie 

Luštěniny: Luštěniny, sója, tofu, karob 

Ocet a ochucovadla: Všechny druhy octa s výjimkou jablečného, dresinky, kečup, majonéza, sójová omáčka 

Rostlinné oleje: Řepkový olej, slunečnicový olej, rýžový olej, sójový olej, kukuřičný olej, margarín, smažené jídlo 

Nápoje: Káva, kofein, zelený a černý čaj, limonády, energetické nápoje, kokosová voda, rýžové mléko, ovocné džusy 

Co jíst 

Většinu jídelníčku by během očisty měla tvořit zelenina a protein. Zeleninu můžeš jíst v neomezeném množství, protein většinou velikosti dlaně (cca 200g masa, 2 vejce apod.). Zeleninu bys měla jíst jak tepelně upravenou (lépe se tráví), tak i syrovou (obsahuje jiné enzymy a vitamíny než tepelně upravená). K tomu si můžeš přidat pseudo-obiloviny (tmavá rýže, quinoa, pohanka, amarant), a to ideálně 1 hrnek denně. Pokud máš hlad, můžeš si toto množství klidně navýšit. Vyhni se potravinám, o kterých víš, že ti nedělají dobře nebo jsi na ně alergická. Tato očista není jen o tom vyhnout se "špatným" potravinám, ale taky o tom, doplnit do jídelníčku co nejvíce výživných potravin, abys tělu dodala dostatek živin, aby mohlo správně fungovat. Mezi výživné potraviny vhodné pro obnovu střevní mikroflóry patří například:

  • vnitřnosti
  •  domácí vývar 
  • kysané zelí 
  • kimchi 
  • fermentovaná zelenina listová zelenina (špenát, kadeřávek apod.) 
  • košťálová zelenina (brokolice, květák, růžičková kapusta) 
  • mořské řasy rybí nebo tresčí olej 

POTRAVINY PRO 7DENNÍ OČISTU

Zelenina: Listový salát, červená řepa, kadeřávek, mrkev, kapusta, brokolice, ředkvičky, cibule, česnek, šalotka, petržel, cuketa, dýně, řapíkatý celer, špenát, olivy, římský salát, květák, zelené fazolky, čekanka, patizon, rajčata, lilek, paprika, okurka, chilli papričky, růžičková kapusta, celer, chřest, kedlubna, zázvor, jarní cibulka, pórek, rukola, polníček, pak choi, fenykl, zelí, salát red chard, ředkev, brambory, batáty 

Ovoce: Avokádo, citron, limeta, borůvky, ostružiny, maliny

Živočišné produkty (protein): Vejce, hovězí, jehněčí, šunka, kuře, kachna, krůta, husa, krocan, slanina, zvěřina, vnitřnosti, ryby, mořské plody

Pseudo-obiloviny: Rýže natural, quinoa, amarant, pohanka

Slazení: Stévie, erythritol, kakao 

Ořechy a semena: Mandle, lněné semínko, makadam, chia semínka, vlašské ořechy, slunečnicová semínka, tahini, dýňová semínka, sezam, kokos, mák, piniové ořechy, pekany, lískové ořechy, para ořechy, konopné semínko, ořechová másla (kromě arašídového a kešu), ořechová mléka (neslazená), kokosové jogurty 

Tuky: Ghí, máslo, kokosový olej, kokosové máslo, extra panenský olivový olej, dýňový olej, lněný olej 

Koření a ochucovadla: Bazalka, kajenský pepř, koriandr, skořice, hřebíček, kmín, římský kmín, kari, kurkuma, kopr, česnek, zázvor, muškátový oříšek, oregano, paprika, vanilka, rozmarýn, estragon, tymián, pepř, sůl, citronová šťáva, limetková šťáva, jablečný ocet 

Nápoje: Voda, bylinkové čaje (kopřiva, heřmánek, ostropestřec, máta, lapacho, kontryhel a další) 

2) PROBIOTIKA 

Jedním ze způsobů, jak udržovat bakterie v rovnováze, nebo rovnováhu ve střevech opět nastolit, jsou probiotika. Probiotika jsou živé, zdraví prospěšné bakterie, které do těla dostáváme většinou ve formě kapslí, nebo ze stravy (z kvašených výrobků). Při výběru probiotik je potřeba dávat pozor na následující:  

Počet bakterií: Počet bakterií se počítá v CFU (colony forming units). Z probiotik bychom měli získávat 10 až 20 miliard CFU denně.

Typ bakterií: Zatím nebyl ještě výzkumem určen kmen bakterií, který bychom měli užívat v případě, že se chceme zbavit akné. Probiotika by ale obecně měla obsahovat ideálně alespoň Lactobacillus a Bifidobacterium, a to například:

  • Lactobacillus: L. acidophilus, L. casei, L. bulgaricus, L. fermentum, L. thermophilus 
  • Bifidobacterium: B. longum, B. bifidum, B. infantis, B. animalit  

Kvalita produktu: Na obalu by většinou mělo být uvedeno, že výrobek obsahuje živé bakterie. Ta lepší probiotika je většinou potřeba uchovávat v lednici. Ale není to pravidlem. Já mám velmi dobré zkušenosti s probiotiky Linex Forte, která v lednici být nemusí. Probiotika je vhodné užívat několikrát denně. 

3) PROTIPLÍSŇOVÉ DOPLŇKY STRAVY 

Znovu nastolení rovnováhy střevní mikroflóry můžeš podpořit také tím, že začneš užívat protiplísňové doplňky stravy, které pomohou kvasinky ze střeva vymýtit. Nejjednodušší způsob je začlenit do jídelníčku potraviny, které mají protiplísňový účinek.  

Jedná se například o:

  • Česnek (především syrový) 
  • Kokosový olej 
  • Oregano a šalvěj  

Dále můžeš užívat i přírodní doplňky stravy, které pomáhají proti kvasinkám, konkrétně:

  • Extrakt z grepových jader 
  • Oregánový olej 
  • Lapacho 
  • Extrakt z listů olivovníku 
  • Tinktura ze šalvěje lékařské  

Pokud plánuješ očistu držet jen 7 dní, pak ti bude stačit jeden z těchto doplňků stravy. Pokud ale chceš očistu držet déle, pak je lepší si koupit těchto doplňků více a střídat je, aby si na ně kvasinka nezvykla. Protiplísňové doplňky stravy je vhodné užívat alespoň 2x denně, ale v jinou dobu než probiotika, aby se jejich účinek navzájem nerušil. Protiplísňové přípravky však můžeš užívat společně s rozpustnou vlákninou. V následujících kapitolách najdeš plán, kdy které přípravky užívat.

4) ROZPUSTNÁ VLÁKNINA 

 Rozpustná vláknina pomáhá tělu vyčistit střeva od toxinů a mrtvých kvasinek. Nejlépe funguje psyllium. Psyllium je rozpustná vláknina, která ve vodě nabobtná a zgelovatí. Když pak prochází trávicím ústrojím, funguje jako koště a vymetá ho. Jako alternativa se nabízí mleté lněné semínko, které obsahuje 50% rozpustné a 50% nerozpustné vlákniny. S vlákninou je lepší začít pozvolna. Ze začátku stačí jedna lžička denně, kterou ideálně rozděl na dvě dávky - půl lžičky užívej ráno, půl odpoledne. Postupně celkovou dávku můžeš navýšit na 3 lžičky denně. Psyllium nasypej do vody a hned vypij, ještě než nabobtná. Potom zapij sklenicí vody. Důležité je v průběhu dne hodně pít, protože psyllium na sebe váže vodu z těla. Pokud bys pila málo, pak bys mohla být dehydrovaná nebo si přivodit zácpu. Vláknina se může užívat společně s protiplísňovými doplňky stravy, ale ne s žádnými jinými doplňky, protože může narušovat jejich vstřebávání.

VZOROVÝ DENNÍ PLÁN 

Po probuzení: Vláknina + protiplísňový doplněk 

Snídaně:  smoothie 

  • 1 porce rostlinného proteinu 
  • ½ hrnku borůvek 
  • 1 hrnek rostlinného nebo ořechového mléka (neslazeného) 
  • ½ avokáda 
  • Velká hrst čerstvého baby špenátu, kadeřávku, jiné listové zeleniny 
  • Případně také: okurka, řapíkatý celer, spirulina, chlorella

Dopoledne: probiotika

Oběd:  salát 

  • Listová zelenina (špenát, rukola, polníček, kadeřávek apod.) 
  • Další zelenina: rajčata, okurka, papriky, ředkvičky, brokolice, zelí, zelené fazolky 
  • 1 porce proteinu (maso, ryba, vajíčka) 
  • ½ hrnku uvařené quinoy 
  • Zálivka (olivový olej, jablečný ocet, sůl, pepř, bylinky) 
  • Případně také: dýňová semínka, slunečnicová semínka  

Odpoledne: Vláknina + protiplísňový doplněk

Večeře: Maso se zeleninou a salátem

  • 1 porce proteinu (maso, ryba, vajíčka) 
  • 1 hrnek pečené kořenové zeleniny (mrkev, dýně, řepa, celer, batáty) 
  • Mix zeleniny (listová zelenina, rajčata, okurka, papriky, ředkvičky, brokolice, zelí, zelené fazolky) 

Před spaním: probiotika


MOŽNÉ NEPŘÍJEMNÉ VEDLEJŠÍ ÚČINKY DETOXU 

Může se stát, že po pár dnech očisty zaznamenáš, že jsi víc unavená, nebo tě bolí hlava. V takovém případě se jedná o vedlejší účinky, které můžou souviset s očistou. Když umírají kvasinky, vylučují toxiny, které tělo musí zpracovat, a navíc se ještě musí zbavit mrtvých kvasinek. Tělo může být dočasně zahlceno, což se může projevit jako:

  • Únava 
  • Bolesti hlavy 
  • Silné chutě na sladké 
  • Podrážděnost 
  • Kvasinkové infekce 
  • Rýma nebo ucpaný nos 
  • Nespavost 
  • Nadýmání 
  • Nevolnost 
  • Úzkost Pocit, jako když máte chřipku  

Může se i přechodně zhoršit akné. Ale neděs se. Možná vůbec žádné vedlejší účinky nepocítíš, a když, tak jen některé ze symptomů, a ne všechny najednou. Navíc se jedná jen o dočasné zhoršení, které po několika dnech odezní a vše se začne zlepšovat. Z těchto důvodů je důležité tělo vyživovat, užívat rozpustnou vlákninu a také hodně pít, abys tělu pomohla všechny toxiny vyloučit ven. V případě, že se necítíš dobře, můžeš si dopřát koupel s epsomskou solí, která podporuje detoxikaci.

ZNOVU ZAVEDENÍ NĚKTERÝCH POTRAVIN

Jak už jsem psala, není takový jídelníček nutné (a ani vhodné) dodržovat navždycky. Některé potraviny, jako jsou luštěniny, sója, některé obiloviny, ovoce, arašídy, kešu, pistácie, houby a případně také kvašené mléčné výrobky z kozího a ovčího mléka (jogurt nebo kefír), můžeš po skončení očisty znovu začít jíst. Vždy, když nějakou potravinu znovu zavedeš do svého jídelníčku, všímej si, jak se cítíš i jak na ni reaguje tvoje pleť. Protiplísňové doplňky stravy nedoporučuju užívat dlouhodobě, ale opravdu jen po dobu trvání této očisty (maximálně 4 týdny). Dobře zvaž, jestli do svého jídelníčku vrátíš také cukr, sladkosti, pečivo, limonády, kravské mléko a alkohol. Je jen na tobě se rozhodnout, jakou cestou se chceš vydat. 


Zdroj: https://attachments.convertkitcdnn2.com/395781/2eff786d-da21-49ee-aa27-af02145f6919/ZbavSeAkneZevnitr.pdf 



 

© 2020 KOSMA BEAUTY. Dvořákova 128/23, Vyškov, 682 01
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky